Tajemnice Okinawy- wyspy długowieczności


Mieszkańcy Okinawy rzadziej chorują na choroby przewlekłe, w tym raka i zaburzenia kardiologiczne, w porównaniu z obywatelami innych części globu. To w tym miejscu naszej planety najwięcej osób przekracza setny rok życia. Dlaczego Okinawę nazwano wyspą długowieczności?

Mieszkańcy wyspy kierują się w życiu kilkoma ważnymi zasadami. Opierają swoją dietę na roślinach, prowadzą aktywny tryb życia, niezależnie od wieku ćwiczą sprawność umysłową, nie przepracowują się, dbają o relacje, spędzają czas na łonie natury, kultywują wdzięczność, szukają w życiu pasji, która pomaga im określić cel życia.

Dieta mieszkańców Okinawy jest bardzo różnorodna. Stulatkowie z Okinawy jedzą regularnie ponad 200 różnych produktów, włączając w to przyprawy. 80 procent ich diety stanowią produkty roślinne i tylko 20 procent ryby i mięso wieprzowe naturalnego pochodzenia. Dziennie spożywa się tutaj nawet 10 porcji warzyw, 10 porcji pełnych ziaren i 3-4 owoców, zwracając uwagę na ich zróżnicowanie kolorystyczne! To tutaj występuje największe spożycie tofu (sfermentowana soja) przypadające na jednego mieszkańca. Kiszona soja zawiera bardzo dużo izoflawonów, które kontrolują gospodarkę hormonalną. Bardzo popularne są fasola i bataty, zawierające dużo flawonoidów (przeciwutleniacze) i węglowodanów złożonych. Często stosowaną przyprawą jest kurkuma- kolejny bardzo silny przeciwutleniacz, stosowany w naturalnych terapiach nowotworowych.

Miejsce białka zwierzęcego z powodzeniem zajmuje fasola. Dzięki temu mieszkańcy wyspy długowieczności nie trują swoich organizmów zbędnym tłuszczem i toksycznymi składnikami, hormonami i antybiotykami. Warto zaznaczyć, że fasola posiada zdolności przeciwutleniające, obniża zły cholesterol i podwyższa stężenie dobrego cholesterolu, obniża ciśnienie krwi i poprawia perystaltykę jelit.

Zdrowotności okinawskiej diety dopełnia picie herbaty sanpin, będącej połączeniem zielonej herbaty z jaśminową. Ten cudowny napój obniża ryzyko ataków serca, wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom cukru we krwi, ma działanie oczyszczające i moczopędne oraz pomaga redukować stres.

Warto dodać, że mieszkańcy Okinawy się nie przejadają. Jedzą tyle, żeby po odejściu od stołu czuć lekki niedosyt. Takie podejście sprzyja lepszemu trawieniu i nie przeciąża organizmu.

Istotnym elementem, obok zróżnicowanej, roślinnej i naturalnej diety, życia Japończyków zamieszkujących Okinawę jest codzienny ruch. Ich aktywność ruchowa często nie jest intensywna, większą wagę przypisuje się systematyczności. Popularnymi formami ruchu są: tai chi, joga, gigong, spacery oraz prace działkowe.

Obok aktywności ruchowej i zdrowego odżywiania bardzo ważne jest również nastawienie do życia. Na wyspie kultywuje się wdzięczność i szuka pasji, która pomaga odnaleźć sens życia. Dużą wagę przywiązuje się do utrzymywania serdecznych relacji z innymi. Okinawianie regularnie biorą udział w zajęciach prowadzonych w domach kultury, angażując się w różne grupowe czynności.

Poza wymienionymi już sposobami mieszkańców japońskiej wyspy na wieczność warto opisać jeszcze jeden. Sposobem na zachowanie długowiecznego życia jest także ćwiczenie mózgu- podsuwanie mu nowych bodźców, by mógł funkcjonować na wysokich obrotach. Popularne są krzyżówki, sudoku, gry logiczne, szachy, czytanie książek, a nawet kolorowanie kolorowanek i malowanie!

Podsumowując- przeprowadźmy się pod japoński równik, a będziemy żyć wiecznie J Żartuje, ale na pewno warto zaczerpnąć trochę przykładu z mieszkańców Okinawy. W osiągnięciu długowieczności mogą pomóc różnorodna dieta, bogata w przeciw utleniacze, ruch- najlepiej na łonie natury, przyjazne kontakty społeczne, rozwój duchowy i umysłowy oraz rozsądnie dawkowanie pracy. 

Zdjęcie: David Mcclain, National Geographic

Komentarze